piotrwyszomirski.pl

Nie opodal granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Nie opodal granicy z Białorusią stan wyjątkowy

29.11.2022, 10:22

Od kilku dni w pasie nieopodal granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym dotknięto aż sto osiemdziesiąt trzy miast i wsi, czyli określoną część terytoriów województw podlaskiego a także lubelskiego. Wprowadzony został na trzydzieści dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek rządu. Rząd Morawieckiego Mateusza uzasadnił nałożenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem polskiego rządu przywożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Jest wśród nich grupa, która od już kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Co więcej rząd wskazywał także na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w przypadku niepokojących zagrożeń konstytucyjne środki są niewystarczające. Jednakże ustalenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, z tego powodu już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się też szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który mówił o szczegółach zagrożenia niepodległości naszego kraju oraz integralności granic naszego kraju. Oświadczył też, że białoruskie państwo dyrygowane na dzień dzisiejszy przez reżim Łukaszenki, uskutecznia ogromną operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Poza tym podkreślił, że białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być anulowane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o naniesieniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij